W VR po raz pierwszy “wskrzeszono” zmarłego człowieka. Koreańska Matka w goglach VR spotyka zmarłą córkę.

JAK INFORMUJE PORTAL ROADTOVR – W KOREI PO RAZ PIERWSZY W HISTORII LUDZKOŚCI – WSKRZESZONO ZMARŁEGO CZŁOWIEKA – ZA POMOCĄ WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI.

 

    • Korea – wirtualna rzeczywistość pozwoliła matce pożegnać się ze zmarłą córką.
    • Dzięki zaawansowanej technologi skanowania i modelowania 3d – odtworzono postać zmarłej tragicznie córki.

 

W Koreańskiej telewizji wyemitowano dokument, w którym opisywany jest przypadek śmierci 7-letniej córki. Nayeon była energicznym i wesołym dzieckiem. Nic nie zapowiadało poważnej choroby (HLH – jak podaje źródło hemophagocytic lymphohistiocytosis), na którą zmarła po 4 tygodniach od zachorowania.

 

WSKRZESZENIE DZIECKA ZA POMOCĄ VR?

PRZEŁOMOWY MOMENT W HISTORII VR.

Dokument telewizyjny o tytule „Meeting You” ponownie przenosi matkę zmarłej dziewczyny do świata pełnego miłych wspomnień. Przy użyciu gogli HTC Vive i rękawic haptycznych Manus VR – matka wchodzi w interakcje ze światem wirtualnym, przenosząc się do parku, który wspólnie odwiedzała z córką. Pojawia się tam również wirtualny awatar zmarłej córki, który zachowuje się dokładnie tak jak córka we wspomnieniach matki. Wspólnie doświadczają szczęśliwych wspomnień nawiązujących do tego, co przeżyły w rzeczywistości.

 

Pisząc o tym przełomowym momencie dla świata VR nie zamierzam oceniać tego zdarzenia od strony etycznej i moralnej. Jednak jest to pierwszy udokumentowany w historii ludzkości przypadek, w którym człowiek spotyka się ze zmarłym. Oczywiście mimo tego, że zmarła córka to tylko dobrze przygotowany komputerowo awatar – na filmie widać wyraźnie jak silne emocje towarzyszą matce podczas tego spotkania.

 

Być może dla niektórych takie wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości wydaje się mocno niepokojące i niezdrowe. Jednak rozpatrując to zdarzenie z punktu widzenia matki, było to przeżycie niewątpliwie oczyszczające. Matka mogła raz jeszcze, w pełni spokojnie wrócić do świata, w której jej córka istnieje i jest „żywa”. Mogła wspólnie z nią odwiedzić ulubione miejsca i niejako pożegnać się. Jest to oczywiście słodko-gorzkie pożegnanie, jednak, być może wywołuje lepsze wspomnienia niż ostatni widok chorej córki w sali szpitalnej…

 

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ A ODTWORZENIE CZŁOWIEKA

Jak podaje źródło, stworzenie aplikacji zajęło 8 miesięcy, przy wykorzystaniu m.in. technologii fotogrametrii i motion capture do przechwycenia ruchów dziecka. Do zbudowania dokładnego modelu zmarłej Nayeon wykorzystano postać jej młodszej siostry, która posłużyła za wzór. Dodatkowo wykorzystano uproszczony mechanizm sztucznej inteligencji, który pozwolił na przeprowadzenie krótkiej rozmowy matki z córką.

Czy to dobry krok dla ludzkości? Czas pokaże. Jednak bez wątpienia jest to jedna z najbardziej przełomowych chwil dla wirtualnej rzeczywistości od początku istnienia tej technologii. Choć VR nie jest jeszcze w pełni doskonałą technologią i czuć pewną sztuczność – z jej pomocą człowiek coraz częściej i silniej zamazuje jakąkolwiek granicę między tym co realne a urojone…

 

Czytaj również:

Wirtualna Rzeczywistość dla zwierząt – czy to możliwe | Jak oszacować budżet aplikacji VR? Od czego zależy koszt stworzenia wirtualnej rzeczywistości | Czym są filmy 360 | Jak rozszerzona rzeczywistość zmienia nasz świat?

Podaj dalej