Panoramy sferyczne, fotografia 360, zdjęcia 360

Panoramy sferyczne, panoramy 360, zdjęcia sferyczne, fotografia 360

Wprowadzenie – czym są panoramy sferyczne

Panoramy sferyczne zwane również panoramami 360 czy też zdjęciami sferycznymi, to takie zdjęcia, w których na jednym zdjęciu przedstawiona jest cała przestrzeń 360 stopni wokół.  Jeśli mamy do czynienia z dobrze zrealizowaną panoramą sferyczną 360 stopni – możemy oglądać ją w każdym kierunku, dokładnie w taki sam sposób jak patrzymy na świat. Wyświetlając dodatkowo panoramę sferyczną w goglach wirtualnej rzeczywistości mamy wrażenie całkowitego przeniesienia się do oglądanego miejsca. W którą stronę skierujemy wzrok – zobaczymy dany fragment sceny 360. Działa to dokładnie w taki sam sposób jak obserwowanie świata naszymi oczami.

Więcej o tym jakimi prawami rządzi się przedstawianie panoram sferycznych na płaskim ekranie pisaliśmy w artykule Wycieczki wirtualne.

 

 

Fotografia sferyczna – przykłady

Pod tym linkiem znajdziesz kilka przykładów zdjęć 360

Wirtualna wycieczka po biurowcu, zrealizowana przez nas przy wykorzystaniu wizualizacji przestrzeni

Interaktywny film 360 z nawigacją, dzięki której możemy przenosić się do kolejnych scen

 

Przewaga panoram sferycznych nad tradycyjną fotografią 2d

Panoramy sferyczne pozwalają w możliwie najdokładniejszy sposób pokazać pełną przestrzeń otaczającą widza. Tradycyjna fotografia 2d przedstawia wyłącznie pewien wycinek przestrzeni. W zależności od zastosowanego obiektywu, możemy uzyskać szerszy lub węższy wycinek przestrzeni, jednak zawsze jest to płaskie odwzorowanie trójwymiarowej przestrzeni.

W przypadku zdjęć 360 za pomocą jednej fotografii jesteśmy w stanie ukazać pełną przestrzeń jaka otacza urządzenie w momencie robienia zdjęcia. Dzięki temu możliwe jest nie tylko szczegółowe zapoznanie się z przestrzenią, ale również dokładne oszacowanie proporcji i  wymiarów obiektów uchwyconych na zdjęciu 360.

Te zalety fotografii 360 są szczególnie przydatne w niektórych branżach. Szeroko pojęta branża architektoniczna wykorzystuje panoramy sferyczne w prezentacji obiektów i nieruchomości. W połączeniu z technologią wirtualnej rzeczywistości taki odbiór panoram sferycznych daje niezwykle sugestywne wrażenie przeniesienia się w sam środek oglądanej przestrzeni.

Zobacz nasze portfolio:

Tworzenie zdjęć sferycznych

W tym artykule nie będziemy szczegółowo krok po kroku uczyć Cię jak tworzy się panoramy sferyczne. W internecie znajdziesz sporo tutoriali na ten temat pokazujących różne rozwiązania sprzętowe.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o tym, że technologiczne możliwości tworzenia dobrych panoram sferycznych z roku na rok rosną. Jeszcze kilka lat temu uzyskanie dobrej jakości zdjęcia 360 wymagało wykonania przynajmniej kilkunastu fotografii danej przestrzeni przy użyciu lustrzanki i specjalnej nakładki na statyw. Oczywiście samo wykonanie zdjęć nie wystarczyło. Trzeba było je jeszcze w odpowiedni sposób połączyć w postprodukcji w jedną fotografię 360.

Dziś, w dobie kamer sferycznych i aparatów 360 wystarczy nacisnąć jeden przycisk by otrzymać już gotowe, połączone zdjęcie sferyczne. Oczywiście wysokiej jakości kamery sferyczne kosztują kilka lub kilkanaście razy więcej niż lustrzanka, jednak oferują nie tylko wysoki komfort pracy, ale również i dodatkowe możliwości, jak np. panoramy sferyczne 360 3d.

Tworząc panoramy sferyczne, niezależnie od technologii w jakiej pracujemy, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim naświetleniu fotografii oraz o wygodnym, solidnym statywie, dzięki któremu wykonamy stabilne, nieporuszone ujęcia.

Im większą rozdzielczość uzyskamy, tym lepiej. Należy jednak pamiętać o tym, że zdjęcia o wysokiej rozdzielczości wymagają większej mocy obliczeniowej.

Wykonanie odpowiedniego, dobrego jakościowo zdjęcia sferycznego uzależnione jest również od przestrzeni, którą chcemy w nim uwiecznić. Im mniejsza przestrzeń, tym trudniej będzie nam uzyskać dobrą panoramę sferyczną bez zniekształceń.

Gotowe panoramy sferyczne możemy połączyć później w wirtualną wycieczkę. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem, który szerzej opowiada o temacie wycieczek wirtualnych.

 

Jakie dodatkowe obiekty/elementy możemy pokazać w formie panoramy sferycznej?

Korzystając z dodatkowego oprogramowania do obróbki panoram sferycznych, na etapie postprodukcji możemy zaimplementować różnego rodzaju interaktywne rozwiązania. Mogą być to:

– dedykowane przyciski, które przeniosą nas do innych panoram sferycznych, bądź wyzwolą dodatkowe interakcje czy wyświetlą informacje tekstowe na ekranie

– nagrania audio,

– dodatkowe modele 3d

– płaskie grafiki lub fotografie 2d wyświetlające się po kliknięciu na dany punkt w panoramie sferycznej

Jakie trendy panują obecnie w dziedzinie fotografii 360

Tworzenie fotografii 360 z roku na rok staje się coraz łatwiejsze. Zestawy bazujące na lustrzankach z wymiennymi obiektywami powoli odchodzą w przeszłość na rzecz wieloobiektywowych, zintegrowanych kamer 360. Przy pomocy takiej kamery zarówno wykonanie zdjęcia sferycznego jak i późniejsza jego obróbka staje się niezwykle prosta i intuicyjna.

 

Zdjęcia sferyczne, panoramy 360 – podsumowanie

Panoramy 360 to kolejny krok człowieka w kierunku wirtualizacji naszego życia. Pierwszą prymitywną formą były fotografie 2d. Dziś wykorzystując panoramy sferyczne możemy prawie fizycznie przenieść się do innych światów. Kolejnym krokiem będzie dodatnie możliwości odczuwania nie tylko bodźców wzrokowych ale także fizycznych impulsów oddziałujących na nasze ciało.

Kolejną formą ewolucji panoram sferycznych są filmy sferyczne wykonywane w technologii wirtualnej rzeczywistości. Zakładając na głowę gogle VR możemy całkowicie przenieść się w sam środek akcji. Jeśli oglądamy interaktywny film 360 – otrzymujemy również możliwość wpływania na dalszy przebieg akcji.

Dowiedz się więcej na temat produkcji filmów 360.

 

Tworzenie panoram sferycznych nasza oferta

Każdy projekt, który realizujemy wyceniamy indywidualnie. Zapraszamy do KONTAKTU lub SZYBKIEJ WYCENY! Wystarczy podać nam ilość panoram sferycznych do wykonania oraz lokalizację ich wykonania. Odpowiemy w ciągu 24h w dni robocze.

 

Od czego uzależniona jest cena realizacji panoramy sferycznej

Koszty realizacji panoram sferycznych zależą przede wszystkim od lokalizacji, w której mamy wykonać zdjęcia. Liczy się nie tylko położenie danego miasta/miejscowości na mapie ale również typ lokalizacji. Przykładowo wykonanie panoram sferycznych w hotelu zajmie znacznie mniej czasu niż wykonanie takiej samej ilości panoram sferycznych w jaskini. Aktualnie oferujemy najwyższą na rynku jakość realizacji panoram sferycznych – w zależności od konkretnych potrzeb – powyżej 10 MPx. Nasze panoramy sferyczne wykonujemy przy użyciu wysokiej klasy kamer 360, w związku z czym fotografie 360 wolne są od różnego rodzaju błędów czy rozjechanych fragmentów. Zdjęcia łączymy bezszwowo.

EPICVR.pl – naszybciej rozwijająca się agencja VR + AR w Polsce!

Czytaj także: aplikacje VR | jak powstają filmy sferyczne

Podaj dalej