Tworzymy dobre jakościowo aplikacje VR
Gdy tworzymy dobre jakościowo aplikacje VR, musimy przede wszystkim pamiętać o użytkowniku. Już na etapie planowania aplikacji VR warto zadbać nie tylko o by tworzyć aplikacje VR wysokiej jakości, ale również by były one w pełni komfortowe dla użytkowników. Pamiętajmy – tworzymy dla użytkownika i z myślą o użytkowniku.
Tworząc aplikację VR zadbajmy o to, by była ona zaadresowana do jak największej liczby użytkowników. Nie chodzi tutaj tylko o to by uruchamiała się na różnych platformach: Oculus Go, Oculus Rift, HTC Vive, Samsung Gear VR. Ważne by z naszej aplikacji VR-owej mogli skorzystać użytkownicy w różnym wieku, z rożnych części naszego świata. Zadbajmy o intuicyjną obsługę oraz o to by aplikacja vr była zrozumiała dla każdego.
Dobre jakościowo aplikacje VR – nasze doświadczenia
Realizując aplikacje VR oraz filmy 360 dla dużych polskich i zagranicznych marek, w ciągu 4 ostatnich lat przetestowaliśmy wiele różnych rozwiązań w praktyce. Na podstawie naszych doświadczeń możemy wyróżnić kilka dobrych praktyk związanych z tworzeniem aplikacji VR:
- Oprócz jakości, równie istotna jest płynność aplikacji VR. Aby doświadczenie dla użytkownika naszej aplikacji VR było w pełni immersyjne, i dawało realistyczne wrażenie przebywania w innym świecie – aplikacja musi działać płynnie. Gdy patrzymy na swoje ręce w świecie rzeczywistym, nigdy nie zobaczymy jak jedna ręka nam się „przycina” czy też w dziwny sposób przyjmuje nienaturalną pozycję. W wirtualnej rzeczywistości działa taka sama zasada. Jeśli chcemy by użytkownik miał rzeczywiste wrażenie przebywania w wirtualnym świecie, musimy zadbać o to, by ten świat funkcjonował dokładnie w taki sam sposób w jaki funkcjonuje nasz świat rzeczywisty. Czyli bez opóźnień i tzw. „lagów”.
- Tworząc aplikację VR dajmy użytkownikowi możliwość doświadczania sytuacji, które nie są możliwe do przeżycia w świecie rzeczywistym. Oczywiście, da się zrobić symulator obsługi smartfona w świecie VR. Tylko po co? Znacznie lepiej będzie jeśli przyszły użytkownik zapozna się ze smartfonem w świecie rzeczywistym. W tym przypadku wirtualna rzeczywistość nie sprawdzi się. Rozwiązania VR za to świetnie odnajdą się w różnego rodzaju symulacjach. Np. symulując halę produkcyjną oraz zachodzące w niej procesy, szkoląc studentów medycyny z przeprowadzania operacji czy zabiegów, albo dostarczając ludziom ekstremalnych przeżyć typu skok ze spadochronem czy bungee.
- Dobre jakościowo aplikacje VR to także przemyślana fabuła i odpowiedni scenariusz. Pracując na rozwojem aplikacji adresowanej dla konkretnej grupy docelowej, warto zastanowić się nad tym czy na pewno nasza aplikacja VR spełni oczekiwania danej grupy. Dlatego warto już od początku prowadzić testy z przedstawicielami danego środowiska. Realizując nasze projekty szkoleniowe czy badawcze, zawsze blisko współpracujemy z docelowym klientem aplikacji, który często znacznie lepiej zna dane zagadnienie niż my. Wspólnie wkładamy duży wysiłek w to, by aplikacja była realistyczna i intuicyjna.
Twórzmy dobre jakościowo aplikacje VR.
Wirtualna rzeczywistość to rynek, który dopiero się rozwija. Funkcjonuje na nim sporo świetnych aplikacji vr, oraz sporo bardzo kiepskich. Kiepskie wyróżniają się nie tylko niską jakością obrazu, ale i również z reguły posiadają mało interesującą treść. Użytkownicy treści VR bardzo łatwo mogą się zrazić do wirtualnej rzeczywistości, jeśli już na samym początku swojej przygody z VR pokażemy im kiepską aplikację.
23
Im więcej dobrych, angażujących aplikacji VR na rynku, tym szybciej i lepiej będzie rozwijać się wirtualna rzeczywistość.
Czytaj: Tworzenie dobrych aplikacji VR. | Tworzenie komfortowych aplikacji VR. | Rzeczywistość wirtualna – nowe medium, które tworzy się na naszych oczach.
Chcesz wiedzieć więcej o wirtualnej rzeczywistości? Sprawdź: baza wiedzy o VR | VR expert poleca – co trzeba wiedzieć o wirtualnej rzeczywistości