Aplikacje AR
Rozszerzona rzeczywistość to technologia, która w ostatnich latach rozwija się niezwykle szybko. AR (augumented reality) króluje w wielu branżach. Wykorzystuje ją nie tylko branża rozrywkowa, ale również medycyna, przemysł, branża szkoleniowa czy e-commerce.
Czym jest technologia AR (Augmented Reality)?
to ułatwienie naszej pracy
Patrząc na świat przez gogle rozszerzonej rzeczywistości nie tylko uzyskujemy potrzebne nam w danej chwili informacje. Zaawansowane gogle AR (np. Microsoft Hololens) to tak naprawdę komputery które pozwalają nam na znacznie więcej. Wyobraźmy sobie np. lekarza, który w trakcie operacji, na żywo ogląda dokładny model operowanego narządu. Ogląda go oczywiście w goglach rozszerzonej rzeczywistości bez konieczności odrywania wzroku od ciała pacjenta.
Spójrzmy na przykład na pracownika, który serwisuje maszynę na linii produkcyjnej. Na bieżąco w czasie rzeczywistym może on śledzić jej poprawną pracę, dzięki danym jakie wyświetlają się przed jego oczami w goglach AR. W przypadku naprawy maszyny, w jednej chwili może on spoglądać na naprawiany element i widzieć instrukcję serwisową. To tylko dwa proste przykłady pokazujące jak rozszerzona rzeczywistość już teraz ułatwia życie człowiekowi.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Odwiedź bloga.
Jak działają aplikacje AR?
Aby wejść w świat rozszerzonej rzeczywistości mamy trzy opcje
Gogle Augumented Reality to okulary, które na obraz świata rzeczywistego nakładają dodatkowe elementy – czyli rozszerzają naszą rzeczywistość. W przypadku zaawansowanych gogli AR, takich jak Magic Leap czy Microsoft Hololens 2 możliwe jest precyzyjne nawigowanie elementami widzianymi w AR za pomocą ruchu naszych rąk.
Tego typu gogle precyzyjnie śledzą nasze dłonie i palce, pozwalając na bardzo dokładne przeniesienie ich ruchu do aplikacji. Dzięki temu sam proces użytkowania aplikacji AR jest bardzo intuicyjny i prosty, nawet dla początkującego użytkownika. Zaznajomienie się z podstawowymi gestami zajmuje kilkadziesiąt sekund.
Aplikacje AR przeznaczone na gogle rozszerzonej rzeczywistości dają dużą swobodę użytkowania. Dzięki temu, że zakładamy przezierne okulary na głowę, nie tylko nie tracimy kontaktuj z rzeczywistością, ale przede wszystkim to my decydujemy, gdzie zaczyna i kończy się AR. Możemy w jednej chwili wyłączyć obraz w goglach i korzystać z nich jak ze zwykłych okularów.
Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości przeznaczone na smartfony/tablety są już powszechnie dostępne. Niektóre ułatwiają nam życie, a inne tworzone są po to, by dać nam rozrywkę. Stosunkowo niska bariera wejścia (prawie każdy smartfon czy tablet jest kompatybilny z AR) sprawia, że rozszerzona rzeczywistość jest dostępna dla każdego – na wyciągnięcie ręki.
Oczywiście urządzenia mobilne mają w pewnym stopniu ograniczoną wydajność, jednak wciąż rynek sprzętu mobilnego mocno się rozwija, a producenci smartfonów muszą szukać nowych rozwiązań by uzasadnić konieczność wypuszczania nowego modelu co pół roku. Rozszerzona rzeczywistość świetnie napędza tą branżę, ponieważ wraz z rozwojem urządzeń, rozwija się oprogramowanie umożliwiające tworzenie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań AR.
Rozszerzona rzeczywistość na gogle mobilne ma pewne ograniczenia fizyczne. Zawsze jedną ręką musimy trzymać urządzenie – w przeciwieństwie do gogli AR, które nie angażują dodatkowo naszych rąk poza wykorzystaniem ich do sterowania.
Rzeczywistość mieszana to pojęcie, które często bywa mylnie interpretowane. Niektórzy jako rzeczywistość mieszaną – mylnie interpretują rzeczywistość rozszerzoną. Z naszej perspektywy tak naprawdę nie powstały jeszcze na świecie gogle, które byłyby prawdziwymi goglami Mixed Reality.
Mixed reality to możliwość swobodnego korzystania z rozszerzonej rzeczywistości – bez przesłaniania nam w jakikolwiek sposób wzroku. Jednocześnie gogle mixed reality muszą umożliwiać całkowite zasłonięcie pola widzenia – dokładnie tak jak ma to miejsce w goglach virtual reality.
Jak wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość?
Augmented Reality w marketingu
Jakość obrazu w wirtualnej rzeczywistości jest kluczowa dla odbioru filmu 360. Wiemy doskonale jak optymalizować rozdzielczość i uzyskiwać najlepszą możliwą jakość obrazu na goglach VR różnych producentów.
Jakość obrazu w wirtualnej rzeczywistości jest kluczowa dla odbioru filmu 360. Wiemy doskonale jak optymalizować rozdzielczość i uzyskiwać najlepszą możliwą jakość obrazu na goglach VR różnych producentów.
Jakość obrazu w wirtualnej rzeczywistości jest kluczowa dla odbioru filmu 360. Wiemy doskonale jak optymalizować rozdzielczość i uzyskiwać najlepszą możliwą jakość obrazu na goglach VR różnych producentów.
Tworzymy filmy sferyczne, filmy VR m.in. na: Oculus Go, Oculus Quest, Oculus Rift, Oculus Rift S, HTC Vive, Vive Pro, Valve Index, Playstation VR, Samsung Gear VR i wszystkie smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS, Cardboard, Google Daydream, Lenovo Mixed Reality, gogle oparte na platformie Windows Mixed Reality, Pico, Pimax 5k, Pimax 8k, Vive Focus, itp.
Augmented Reality w szkoleniach
Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości są rozwiązania szkoleniowe. Tworząc tego typu systemy należy mieć na uwadze fakt, że technologia nie powinna odwracać uwagi od merytorycznej treści. Rozszerzona rzeczywistość to jedynie medium, które służy lepszemu przyswajaniu wiedzy.
Oczywiście jest to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi w dzisiejszych czasach, lecz musimy być świadomi tego, że nawet najlepsze narzędzie nie zastąpi solidnie wyłożonej, merytorycznej wiedzy. Dlatego też tworząc szkolenia w rozszerzonej rzeczywistości – współpracujemy z wieloma specjalistami z różnych dziedzin. Zapewniają nam wsparcie merytoryczne nawet w najbardziej skomplikowanych kwestiach.
Przykładem tego może być projekt, który tworzymy wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Znacząco wesprze on proces kształcenia przyszłych kardiologów i kardiochirurgów.
Sprawdź nasze portfolio
aplikacji AR
Branże, w których rozszerzona rzeczywistość już się sprawdza
To nowe możliwości ułatwiania pracy i oszczędzania czasu pracowników. Wyposażając zespół w gogle AR możemy podnieść efektywność, zminimalizować błędy i standaryzować procesy. Możliwości są nieograniczone.
Daje lekarzom wszelkie niezbędne informacje na bieżąco, w sposób nieinwazyjny. Odpowiednie narzędzia AR dla studentów pozwalają podnieść skuteczność edukacji przyszłych lekarzy.
Fenomen aplikacji Pokemon Go udowodnił światu jak wielki potencjał drzemie w mobilnych rozwiązaniach AR. To tylko początek…
Jak skutecznie sprzedawać dzięki wykorzystaniu VR/AR w marketingu?
Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość wspiera lepsze przyswajanie wiedzy!
W czerwcu 2018 roku miało miejsce badanie, w którym pracownicy University of Maryland udowodnili, że przyswojona za pomocą immersyjnych technologii (AR/VR) wiedza jest znacznie skuteczniej zapamiętywana, niż ta sama wiedza podana w jakikolwiek inny sposób.
„Badania udowadniają, że technologie immersyjne VR+AR mogą znacznie poprawić wyniki w edukacji i szkoleniach”, mówi Amitabh Varshney, profesor informatyki i dziekan Kolegium Nauk Komputerowych, Matematycznych i Przyrodniczych w UMD.
Wykorzystanie AR/VR w procesie nauki poprawia efektywność zapamiętywania informacji o średnio
10%
Przewaga rozszerzonej rzeczywistości nad wirtualną
W przypadku wirtualnej rzeczywistości całe nasze pole widzenia wypełnia wirtualny obraz. Dzięki temu mamy wrażenie fizycznego przeniesienia się do innego świata. W przypadku rzeczywistości rozszerzonej uzyskujemy dodatkowe informacje wyświetlane na obrazie świata realnego. Rzeczywistość rozszerzona nie odcina nas od obrazu świata realnego, co sprawia, że z powodzeniem jest wykorzystywana jako medium wspierające pracę człowieka w wielu dziedzinach.
Najważniejsze elementy przewagi AR nad VR:
– rzeczywistość rozszerzona nie odcina nas od obrazu świata rzeczywistego
– korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości może się odbywać w momencie wykonywania różnych czynności życiowych, bez konieczności ich przerywania
– rozszerzona rzeczywistość pozwala znacznie ułatwiać nasze życie w czasie rzeczywistym, wyświetlane przed oczami informacje sprawiają, że mamy wolne ręce i w sposób nieskrępowanym możemy wykonywać różne czynności
– rzeczywistość rozszerzona nie odcina nas od obrazu świata rzeczywistego
– korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości może się odbywać w momencie wykonywania różnych czynności życiowych, bez konieczności ich przerywania
– rozszerzona rzeczywistość pozwala znacznie ułatwiać nasze życie w czasie rzeczywistym, wyświetlane przed oczami informacje sprawiają, że mamy wolne ręce i w sposób nieskrępowanym możemy wykonywać różne czynności
Czym prawdziwa rzeczywistość ustępuje tej rozszerzonej?
Kilka lat temu cały świat zachwycony był projektem Google Glass. Gogle, które miały wyeliminować konieczność używania smartfona. Dawały możliwość rozpoznawania miejsc, osób, wyszukiwania usług, odbywania rozmów telefonicznych i wielu innych działań. Koniec końców projekt nie wypalił i Google się z niego wycofało. Dlaczego?
Oprócz ograniczonej wydajności sprzętu, być może bariery mentalne miały znaczenie. Któż z nas chciałby być na bieżąco obserwowany i podsłuchiwany 24h na dobę, poprzez okulary, które mają na nosie nasi bliscy, znajomi czy współpracownicy? Google w filmach promocyjnych pokazywało, że gogle będą rozpoznawać ludzi na ulicy i wyświetlać nam najważniejsze informacje na ich temat.
Mimo tych obaw, rzeczywistość rozszerzona wygrywa jednak z tradycyjną, poprzez możliwość bezinwazyjnego wyświetlania nam informacji. Informacje te w żaden sposób nam nie przeszkadzają. W przypadku otrzymania smsa, zazwyczaj wyciągamy smartfona z kieszeni czy torebki. W przypadku korzystania z gogli rozszerzonej rzeczywistości, które mamy cały czas na nosie – czytamy informację od razu, bez odrywania się od wykonywanej czynności.
Rozszerzona rzeczywistość to nie tylko gogle
Zdecydowana większość aktualnych użytkowników aplikacji rozszerzonej rzeczywistości korzysta z niej przy użyciu smartfona. Już dziś możliwe jest np. sprawdzenie czy i jak zakupiony przedmiot sprawdzi się w naszym wnętrzu jeszcze przed złożeniem zamówienia. Coraz więcej sklepów oferuje rozwiązania AR, które pozwalają wyświetlać dostępne w nich artykuły w formie modeli 3d. Możemy również przymierzać ubrania, buty, czy testować jak będzie na nas leżał nowy garnitur. Możliwości tej technologii w marketingu i sprzedaży są praktycznie nieograniczone.