Wirtualna rzeczywistość i spotkania online to pojęcia bardzo ze sobą powiązane. Odkąd Internet zawładnął naszym życiem na masową skalę – ludzkość każdego dnia godzinami korzysta z dobrodziejstw spotkań wirtualnych w świecie online. Czas pandemii udowodnił, że zdalna komunikacja może być równie efektywna jak spotkanie twarzą w twarz. Jednak wciąż czasem zdarzają się sprawy biznesowe, które warto załatwić osobiście.
Wirtualna Rzeczywistość a pełna koncentracja w pracy głębokiej
Aktualnie jadę w pociągu, wracając z załatwienia takiej właśnie sprawy. Wybieram pociąg zawsze wtedy, kiedy mogę, ponieważ szanuję swój czas na pracę. Jazda w pociągu zmusza mnie do niezwykle wysokiej wydajności. Jestem ja i laptop. Reszta otoczenia mnie nie interesuje. Skupiam się w pełni na pracy. Najważniejsze moje zmysły skoncentrowane są na tym by wykonać jak najefektywniej wszystkie zadania. W biurze czy w domu łatwiej się rozproszyć. Tutaj, gdy co kilkanaście kilometrów ginie zasięg – przenoszę się do własnego świata skupienia.
Analogicznie, takiego samego procesu doświadczam zakładając gogle VR. Dwa najważniejsze moje zmysły poznawcze – wzrok i słuch są całkowicie odcięte od bodźców świata zewnętrznego, o ile nie zdejmę gogli lub nie rozładuje się ich bateria. W świecie wirtualnej rzeczywistości również jestem w pełni skupiony na świecie wirtualnym. Chłonę płynące do mnie informacje z oprogramowania VR. Rzeczywistość wirtualna daje mi możliwość praktycznej nauki, angażując moją pamięć mięśniową. Mogę praktycznie wykonać wszystkie zadania w taki sposób w jaki wykonuje się je w świecie realnym. To samo odnosi się do pracowników produkcji, personelu pokładowego czy np. medyków szkolących się z użyciem wirtualnej rzeczywistości.
Jak aktualnie wygląda praca w wirtualnej rzeczywistości?
W momencie, gdy piszę ten artykuł, nie jest możliwe efektywne wykonywanie pracy biurowo-komputerowej w goglach VR. To fakt. Pisanie na klawiaturze w goglach VR na ten moment nie jest wygodne. Nie da się obsługiwać komputera w VR lepiej niż w świecie realnym. Jednak technologia wirtualnej rzeczywistości rozwija się z niesamowitą prędkością. Prymitywne rozwiązania sprzed kilku lat zostają dziś zastąpione wydajnymi goglami VR, które są w pełni autonomiczne (czyli nie wymagają komputera do działania), lekkie i niezwykle wydajne. Możemy odbywać efektywne spotkania online z użyciem technologii VR w taki sposób, jak robimy to w rzeczywistości. Z tą tylko różnicą, że wzajemnie widzimy swoje wirtualne awatary, bez konieczności wychodzenia z domu.
Metaverse, efektywna praca i oszczędność czasu
I w tym właśnie miejscu widzę największy potencjał dla świata Metaverse. Wirtualna rzeczywistość pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Spotkanie ze znajomymi, ze współpracownikami czy kontrahentami – to wszystko załatwimy bez wychodzenia z domu. Bez tracenia czasu na dojazdy i zastanawiania się, kiedy i w jaki sposób odrobimy się z zadaniami na ten tydzień, biorąc pod uwagę fakt, że 2 spotkania wyjazdowe to 2 dniówki wyjęte z naszego tygodnia. Przyznam Ci się osobiście, że dziś sam popełniłem pewien błąd w podróży. Wracając ze spotkania od klienta z Legnicy, wsiadłem do pociągu, który miał mnie zawieźć do Krakowa. Jednak po chwili jazdy w pociągu coś przestało się zgadzać. Nazwy przystanków były dobre, jednak szły w inną stronę. Okazało się, że wsiadłem do dobrego pociągu ale w złym kierunku. Zamiast do Krakowa, zmierzałem do Berlina. Potwierdził mi to Pan, który mówił, że pociąg, którym jedziemy miał opóźnienie i zazwyczaj te 2 przeciwstawne kierunki mijają się w Lubinie. Dziś chciał traf, że o 14:18 pociągi te minęły się w Legnicy. Mój pociąg również odjeżdżał o 14:18 w kierunku krakowa. Jednak różnił się on 1 cyfrą numeru. Miałem wsiąść do pociągu Wawel IC57, a wsiadłem do Wawel IC56.
Żadna tragedia się nie stała… Mam więcej czasu na pracę i jestem już na właściwych torach, we właściwym kierunku ☺ Jednak w Metaverse taka sytuacja nie mogłaby się zdarzyć. A nawet jeśli bym pomylił pociągi – mógłbym zresetować swoją pozycję i wrócić w sekundzie do właściwego miejsca.
Jak wykorzystać Metaverse w naszym życiu zawodowym?
Nie twierdzę, że wirtualna rzeczywistość i świat Metaverse całkowicie zastąpią nasze aktywności w świecie realnym. Jednak chociażby na przykładzie mojej dzisiejszej wpadki – wiem, że wiele spraw zostanie ułatwionych. Każdego dnia z każdej strony jesteśmy bombardowani wieloma sprawami, które są pilne, ważne albo pilne i ważne. Nasza uwaga zostaje podzielona. Jesteśmy wybijani z rytmu aktualnych zajęć. Z trudem znajdujemy czas na głęboką pracę. Działamy reaktywnie zamiast proaktywnie. Nie służy to ani nam, ani naszej efektywności, ani światu.
Przeniesienie zawodowych aspektów do świata Metaverse z pewnością uczyni naszą pracę bardziej efektywną. Osobiście wierzę, że zyskamy więcej dodatkowego czasu po to by pracować mądrze, a nie ciężko. Czas oszczędzony będziemy mogli przeznaczyć na dalszy rozwój zawodowy lub dobrze spędzić go z najbliższymi. Techologie, które wychodzą spod ręki człowieka, z natury powstają po to, by oszczędzić jego czas i wysiłek… Oczywiście człowiek jest istotą, która nie lubi się nudzić. Zaoszczędzony czas i wysiłek inwestuje w kolejne przedsięwzięcia wymagające wysiłku. Dlatego jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Czytasz to na telefonie lub monitorze komputera. Nie siedzimy razem w jaskini. Do tego miejsca doprowadził nas postęp i wysiłek, który nie byłby możliwy gdyby nie automatyzowanie naszej rzeczywistości.
Czy wirtualna rzeczywistość i rozwiązania z zakresu metaverse mogą zautomatyzować nasz świat realny?
Czy marzyłeś kiedyś by mieć brata bliźniaka, który pójdzie za Ciebie do szkoły, a w późniejszym życiu wykona za Ciebie całą pracę? Będziesz korzystał z dobrodziejstw tego świata, a brat bliźniak będzie pracował na Twoje szczęście. Brzmi utopijnie i nierealnie prawda? Jednak ludzkość tworzy bliźniaki praktycznie od zawsze… W trochę innym sensie, ale jak nazwiesz komputer? Czy nie wykonuje on na sekundę setek skomplikowanych obliczeń za Ciebie? Czy samochód nie zastępuje ruchu Twoich nóg, w dodatku robiąc to bardzo efektywnie? Świat Metaverse to nowa okazja. Tworzymy nasz alternatywny świat, który będzie na nas pracował w świecie wirtualnym oraz, być może realnym. Prędzej czy później Metaverse naturalnie zespoli się w jedną całość z naszym światem realnym. Patrząc na to jak dziś ludzie korzystają z internetu – stanie się to bardzo prędko.
Wracając do podróży – w pociągu naprzeciwko mnie siedzi mężczyzna, który na netflixie ogląda jakiś serial. Po skosie, chłopak pracuje na laptopie. Po lewej dziewczyna również oglada serial. Ci ludzie już przebywają w przestrzeni Metaverse. Mimo, że ciałem są w świecie realnym – ich umysł i dusza są gdzie indziej, w innej przestrzeni. Serial to metaverse dwuwymiarowy. W dodatku nieinteraktywny. Nie możemy w niego ingerować. Oglądamy go na płaskim ekranie. Prawdziwy Metaverse z użyciem technologii VR pozwoli nam doświadczyć świata wirtualnego całkowicie. W trzech wymiarach. Z wrażeniem fizycznej obecności. Z wysoką intensywnością przekazu oraz pełną immersją.
Metaverse a cyfrowy bliźniak + WEB 3.0
Nasze wirtualne biura w świecie Metaverse mogą być wyposażone w awatary, które spełnią rolę naszych cyfrowych bliźniaków, odciągając nas od nieefektywnych, powtarzalnych i mało kreatywnych zajęć. Tak jak rewolucja internetowa stworzyła potencjał do zarobienia gigantycznych pieniędzy, tak samo świat Metaverse da ludziom możliwość zarabiania pieniędzy w sposoby jakich dziś jeszcze nie znamy. Z utęsknieniem wypatruję momentu, w którym granica między światem wirtualnym i realnym przestanie istnieć. I to nie dlatego, że przeszkadza mi świat realny. Jestem ciekaw w jakim kierunku wirtualna rzeczywistość zaprowadzi ludzkość.
W ostatnim czasie sporo dyskutuje się o Web 3.0, nawet równoważąc to pojęcie z nazwą „Metaverse”. Jednak Metaverse to coś więcej niż web. To zdecydowanie więcej niż sieć internetowa. Web to tylko jeden z aspektów Metaversum, bez którego medium to nie może istnieć. Ale wirtualna rzeczywistość pozwoli znacznie usprawnić naszą pracę, komunikację i zajęcia, dając nam więcej czasu na cieszenie się realną rzeczywistością. Bez tracenia czasu na dojazdy, by spotkać się twarzą w twarz. Na ten moment jeszcze z realistycznym awatarem, a w krótce z realistyczną postacią.
Poznaj już dziś potencjał technologii VR. Dowiedz się jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość w edukacji, efektywnych szkoleniach oraz spotkaniach i pracy zdalnej online.
Adrian Łapczyński
EPICVR