ZA TOBĄ - HORROR 360 VR

Pierwszy w Polsce horror VR

Wirtualna rzeczywistość to niezwykle intrygujące i angażujące medium. Zakładając pierwszy raz gogle VR, każdy czuje dreszczyk emocji i podekscytowanie. W naszym przypadku, po pierwszym założeniu gogli VR uświadomiliśmy sobie nieograniczony potencjał tej technologii. W świecie wirtualnej rzeczywistości możliwe jest wszystko. Dosłownie wszystko. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia twórców.

W roku 2013, kiedy po raz pierwszy zetknęliśmy się z wirtualną rzeczywistością, cała branża dopiero raczkowała. Po obejrzeniu kilku zagranicznych filmów 360 postanowiliśmy stworzyć pierwszy polski horror VR. Była to produkcja eksperymentalna. Mieliśmy za sobą już ponad 6 letnie doświadczenie w produkcji tradycyjnych filmów 2d, jednak temat tworzenia filmów 360 był nam całkowicie obcy. O ile klasyczna branża filmowa liczy sobie już 120 lat, o tyle produkcja filmów 360 to zjawisko nowe, o zaledwie kilkuletnim stażu.

Polski horror VR – proces produkcji

W tamtym czasie nie istniały praktycznie żadne narzędzia produkcyjne i postprodukcyjne dedykowane do wirtualnej rzeczywistości. Obecnie na rynku jest ich sporo, jednak 5 lat temu, kiedy cała branża VR-owa dopiero powstawała, trzeba było adaptować narzędzia z innych branż do VR-u.

Film 360 – „Za Tobą” realizowaliśmy zimą, przy niesprzyjającej aurze. Dzięki temu jednak udało nam się uzyskać znacznie większy dramatyzm. Główna bohaterka atakowana jest przez zamaskowanego napastnika, który więzi ją w opuszczonej przestrzeni. Bohaterka próbuje uciec, jednak mamy wrażenie, że wszelkie jej wysiłki skazane są na niepowodzenie.

Pracując z kamerą 360 musimy dostosować się do panujących w tej technologii ograniczeń. Dynamiczne cięcia, czy nieuzasadnione ruchy kamery w żadnym wypadku się nie sprawdzą. Przygotowując się do produkcji horroru VR „Za Tobą” przede wszystkim tworzyliśmy film z myślą o użytkowniku i o oglądaniu go w goglach VR.

Część narzędzi i sposobów narracji jakie wypracowało klasyczne kino, udało nam się wykorzystać w procesie powstawania filmu. Do pewnych kwestii – jak np. oświetlenie planu, musieliśmy podejść inaczej. W klasycznym filmie 2d widz obserwuje tylko wycinek przestrzeni który pokazuje kamera. Zatem ukrycie ekipy czy dodatkowych narzędzi poza kadrem – nie stanowi najmniejszego problemu. W przypadku filmu 360 nagrywana jest pełna sfera – obraz 360 stopni wokół kamery, zatem jeśli jakikolwiek obiekt znajdzie się w scenie będzie on widoczny, albo konieczny do usunięcia w postprodukcji.

Filmy 360 a opowiadanie historii

Wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości do opowiadania historii w filmie 360 ma olbrzymie zalety. Najważniejszą z nich jest możliwość pełnego zaangażowania widza w przeżywaną historię. Doświadczeń VR się nie ogląda. Przeżywa się je całym sobą. Widzowie w pełni angażują się w opowiadaną historię i reagują adekwatnie do sytuacji w taki sposób, jakby oglądany obraz był rzeczywistością.

Warto również dodać, że wirtualna rzeczywistość pozwala w bardzo realistyczny sposób przeżyć sytuacje i doświadczenia, których w rzeczywistym świecie nie moglibyśmy (lub nie chcielibyśmy) doświadczyć. Gogle VR możemy w każdej chwili zdjąć z głowy. W przypadku świata rzeczywistego, jeśli np. zdecydujemy się na przejażdżkę rollercoasterem – ciężko ją przerwać w trakcie.

“Za Tobą” to pierwszy w Polsce horror VR 360 zrealizowany w formie filmu 360. Akcja rozpoczyna się w ciemnym garażu. Tuż obok Ciebie do krzesła przywiązana jest kobieta. Chwilę później w drzwiach pojawia się mroczna postać z piłą mechaniczną… Co wydarzy się dalej?

Zobaczcie sami.

Horror VR 360 został wyprodukowany przez agencję VR – EPICVR.pl. Opublikowany w drugim kwartale 2015 roku, był pierwszym polskim horrorem w wirtualnej rzeczywistości.

Podczas pracy nad filmem nikt nie ucierpiał. Wręcz przeciwnie – świetnie się bawiliśmy i

www.epicvr.pl – Tworzymy filmy 360 i aplikacje virtual reality. Wirtualna rzeczywistość to nasza pasja. Zobacz pierwszy w Polsce horror VR 360.

Podróżujesz w czasie, odwiedzasz najdalsze zakątki świata, uczestniczysz w wydarzeniach i koncertach, przeżywasz akcję filmu nie odrywając się od krzesła.

Chcesz wiedzieć więcej o wirtualnej rzeczywistości? Sprawdź: baza wiedzy o VR | VR expert poleca – co trzeba wiedzieć o wirtualnej rzeczywistości

VR expert

Filmy 360 – jak tworzymy filmy sferyczne i dlaczego warto nas wybrać?

https://epicvr.pl/pl/aplikacje-vr/

EPIC VR - przyszłość dzieje się teraz.